LISTOPAD

LISTOPADOWY STOSIK


LISTĘ MOICH ZDOBYCZY KSIĄŻKOWYCH OTWIERA PREZENT OD MOJEGO MĘŻA:
Książką zainteresowałam się już obejrzeniu filmu. Raczej nikomu nie trzeba jej przedstawiać. Jest publikacją bardzo popularną i znaną. Myślę, że większość z Was przeczytała ją dużo wcześniej niż ja.


*****

NASTĘPNA POZYCJA TO SPONTANICZNY ZAKUP W BIEDRONCE:
Poniżej opis z okładki

Chciała być pianistką, została pisarką. Kochało ją wielu mężczyzn, ona tylko jednego. Pragnęła być dla niego tą jedyną, stała się jedną z licznych. Uwieczniono ją na wielu portretach jako femme fatale, ale czy naprawdę nią była?
Jak wyglądało życie słynnej Norweżki, Dagny Juel Przybyszewskiej, która zawładnęła sercami i umysłami berlińskiej oraz krakowskiej bohemy? Dlaczego Strindberg jej nienawidził, a Munch kochał z oddali? Jaki wpływ miała na Żeleńskiego, Wyspiańskiego i innych młodopolskich twórców? Dlaczego Stanisław Przybyszewski, dla którego była duchem, duszą i Duchą, szukał innych kobiet?
J.D. Landis w swej niezwykłej powieści przedstawia losy Dagny widziane oczami młodego studenta Władysława Emeryka. Ten wielbiciel i akolita Przybyszewskiego był szaleńczo zakochany w jego żonie, a z czasem stał się też jej powiernikiem. Z jego relacji poznajemy emocje, rozterki i cierpienia kobiety żyjącej na przekór konwenansom, a także jej twórczość i poszukiwania, w których wykraczała poza swoją epokę. Była bowiem nie tylko uwielbianą przez mężczyzn boginią, ale i wyzwaniem intelektualnym, któremu niewielu umiało sprostać.

*****

KOLEJNE KSIĄŻKI TO STOSIK ZA ZŁOTÓWKĘ W stosiku znalazły się:


Zbiór baśni osnutych na motywach polskich podań ludowych. 

 


O tej książce najlepiej mówią słowa samego autora:  "Za sprawą nauki dokonał się proces rewindykacji Biblii jako dokumentu świeckiego,zawierającego niemały ładunek wiadomości historycznych.W stosunkowo krótkim czasie bez mała stu lat jakże gruntowne,rewolucyjne przeobrażenia nastąpiły w naszych poglądach na Biblię. Chodziło mi by czytelnicy zapoznali się z treścią Biblii i czytali ją tak, jak odczytuje ją dziś nauka"

 


Kolejna jest książka o której istnieniu nie miałam zielonego pojęcia, chociaż kilka razy widziałam serial. Bardzo chętnie przeczytam, aby sprawdzić jak potoczyły się losy Leszka i Ani na papierze. Czas na tytuł bardzo znany. Myślę, że również treść należy do dość powszechnych. W wielkim skrócie o książce: to opowieść przygodowo-detektywistyczna, opisująca wakacyjne przygody siedemnastoletniego chłopca, Adasia Cisowskiego, znanego w całej szkole jako „Szatan” z racji jego sprytu i umiejętności logicznego myślenia. Akcja toczy się przede wszystkim we wsi Bejgoła. Profesor poprosił głównego bohatera o rozwiązanie zagadki tajemniczych kradzieży drzwi z dworku. Zadanie stojące przed Adamem okazało się niezwykle trudne, a korzenie zagadki tkwiły głęboko w przeszłości, co czyni opowieść niezwykle interesującą. Dobra zabawa gwarantowana.


 Powyżej pozycja dla wielu z Was mniej ciekawa., a może i nudna. Jest to zbiór tekstów źródłowych dotyczących czasów okupacji na Pomorzu Gdańskim. Kupione ze względu na wykonywany przeze mnie zawód.

*****

MOJA KOLEJNA WIZYTA W BIBLIOTECE ZAKOŃCZYŁA SIĘ KUPIENIEM KOLEJNYCH KSIĄŻEK. OTO ONE:Aleksander Dumas Hrabia Monte Christo

To piękne dwutomowe wydanie z 1956 roku należy już do mnie. 

Historia Edmunda Dantesa, marynarza, który w dniu swoich zaręczyn wskutek nieprawdziwego donosu zostaje aresztowany, a następnie niesłusznie skazany oraz osadzony w zamku If. Po czternastu latach spędzonych w lochach twierdzy udaje mu się odzyskać wolność, a dzięki byłemu współwięźniowi odnaleźć skarb ukryty na wyspie Monte Christo. Edmund, pod zmienionym nazwiskiem, rozpoczyna przygotowania do zemsty, którą jeszcze będąc w If poprzysiągł swoim wrogom... 

 Biografia Katarzyny Wielkiej z fajnej kolekcji Ossolineum, z której już mam kilka książek. Serczyka miałam okazję czytać wcześniej, więc nie jest to wybór w ciemno. Postać również bardzo barwna, więc będzie to ciekawa lektura.

 


Ostatnia książka kupiona za złotówkę to zbiór bajek o których nie wiem nic. Jednak autorka jest znana, natomiast egzemplarz, którą zdobyłam wygląda jak nowy, więc kupiłam. Pewnie podaruję jakiemuś dziecku z rodziny.

 *****

NA KONIEC PREZENTY OD MOJEGO MĘŻA. DWIE KSIĄŻKI W JĘZYKU ANGIELSKIM

OBIE KSIĄŻKI TO KLASYKA


 *****

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony i proszę o komentarze.

Brak komentarzy: